Sigorta ve Sigortalılık Sorgulamak İçin Gerekenler

Sigorta ve Sigortalılık Sorgulamak İçin Gerekenler

 

İnternet üzerinde hızlı ve güvenilir bir şekilde hizmet veren ve dijital bir sistem üzernden kullanıcıya her şekilde sorgulama imkanı sunan platformlar, günden güne sayılarını arttırmakta ve kullanıcı dostu olmaları ile beğeni toplamaktadır. Bu sorgulamalar arasında aktif sigortalı sorgulama işlemleri de bulunmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile hizmete sunulmuş olan bir resmi adres ya da E-devlet üzerinden yapılacak bu tarz sorgulamalar sayesinde sigortalılık durumu öğrenilmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden aktif sigortalılık sorgulama işlemi yapmak isteyen vatandaşın https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/ üzerinde bulunan resmi adrese giderek sorgulama yapması beklenmektedir. TC Kimlik numarası ve istenilen bilgiler dahilinde kısa bir sürede, sigorta sorgulama imkanı tanınmaktadır. İçinde bulunduğunuz ay dışında, bütün sigorta bilgilerine bu şekilde ulaşılmaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu ile değil de, E-devlet üzerinden de yapılabilecek olan sigortalı ve sigortalılık sorgulama işlemi için, en yakın PTT şubesinden öncelikli olarak bir şifre edinerek, sonrasında bu şifre ve TC Kimlik numarası yardımı ile E-devlete girilmekte ve aktif sigortalı sorgulaması işlemi bu sayede gerçekleştirilmektedir.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi