Özürlü Aylık Sorgulama

ÖZÜRLÜ AYLIK SORGULAMA

Kanunen özürlü sayılanların özürlü aylığı alabilmeleri için taşımaları gereken şartlar vardır. Bu şartlardan en önemlileri özürlü sayılan kişinin özür miktarının en az  % 40 olması, 18 yaşının üzerinde olması ve özürlü olduğunun sağlık kurulu raporuyla belirtilmiş olmasıdır. Özürlü sayılan kişinin özürlü aylığı alabilmesi için bakıma muhtaç ve hayati gereksinimlerini kendisinin karşılama ihtimali bulunmaması ve her hangi bir gelirinin olmaması gerekir. Belirtilen şartları taşıdığı anlaşılan özürlü kişinin 2022 özürlü aylık sorgulama işlemi yapmasına gerek yoktur. Çünkü özür miktarına göre alacağı rakam yeni yasayla düzenlenmiştir.

65 yaşını bitiren ve kendi imkanlarıyla geçinme ihtimali olmayan, kendisine bakmakla yükümlü olan çocuklarınında herhangi bir geliri olmayan yaşlıların almaya hak kazandığı aylık halk arasında yaşlılık aylığı olarakta bilinen 2022 sayılı kanun uyarınca bu şartları taşıyanlara verilen aylığa denir. Yaşlılık aylığı miktarları tarihlere göre değişiklik göstermektedir. Maaş miktarını öğrenmek ve takip etmek isteyenlerin belirli sıklıklarda resmi kaynaklar ya da internetten 2022 sayılı kanun 3 aylık sorgulama yaparak maaşlarındaki güncel değişiklikleri öğrenebilmektedirler.

Ülkemizde özürlü sayılabilecek nitelikte olan kişilerin, sağlıklı ve ekonomik refah içerisinde hayatlarını devam ettirebilmeleri için devlet tarafından kanunlarla desteklenmiş ve bu kanunlar yürürlüğe girmiştir. Düşkün ve kendi ihtiyaçlarını kendisi gideremeyecek olan, belirli bir yaşın üzerinde, özür miktarı yetecek şekilde,  özürlü sayılan kişilere devlet 2022 sayılı yasa uyarınca aylık maaş vermektedir.  2022 sayılı yasa aylık sorgulama işlemi için esgk kullanılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi