Araç Sigorta Sorgulama Sistemleri ve Faydaları

Araç Sigorta Sorgulama Sistemleri ve Faydaları

 

Her geçen gün trafiğe bir yenisi çıkan araçların sayısı artmakta ve bu bağlamda uygulanan sigortalar ve sigorta poliçelerinin de sayısı yükselişe geçmektedir. Araçların zorunlu yaptırdığı bu sigortalar kapsamında, bazı araç sigorta sorgulama sistemi uygulamaları hayata geçerken, vatandaş sigorta sorgu takibini bu şekilde gerçekleştirme imkanı bulmaktadır.

Araç sigorta sorgulama plakadan şeklinde yapılacak bu sorgulama işlemleri, bir kaç yerden ve sigortanın sağlandığı kuruluşlardan öğrenildiği gibi, bazı İnternet siteleri aracılığı ile de sorgulamaya dair kolay bir şekilde bilgi akışı sağlanmaktadır. E-devlet sistemi ya da Sigorta Bilgi ve Gözetim merkezi bazında bu sorgulamalar yapılmakta; plaka ve TC Kimlik numarası yardımı ile gerçekleşecek bu sorgulamalar gerekli güncel sigorta bilgilerini anında vatandaşa vermektedir.

Araç sorgula e devlet yardımı ile yapılacaksa https://www.turkiye.gov.tr/sbm-trafik-police-sorgulama adresine girilerek işlem yapılmaktadır. Sayfaya girmeden önce, PTT şubesinden bir e-devlet şifresi edinilmesi gerektiği önemle vurgulanmaktadır. SBM aracılığı yapılacak sorgulama sistemi için ise; plaka ve TC kimlik numarası bilinmesi gerekmekte ve bu doğrultuda http://www.sbm.org.tr/tr/OnlineIslemler/Sayfalar/TrafikPoliceSorgula.aspx adresinin ziyaret edilmesi beklenmektedir.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi