Araç, Askerlik ve ABD Vize Gibi Farklı Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Araç, Askerlik ve ABD Vize Gibi Farklı Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

 

Günümüzün gelişen teknolojik dünyası ile birbirinden farklı ve her türlü sorgulama, kayıt ve abonelik işlemleri yapılmakta ve üstüne üstlük online olarak sağlanmaktadır. Araç sorgulama işlemi yapmak isteyen birinin https://www.turkiye.gov.tr/arac-sorgulama adresine giderek, TC Kimlik Numarası ve PTT’dden edineceği bir şifre ile bütün araç sorgulama işlemlerini plaka numarasını girerek yapması bu tarz olanakların başında gelmektedir.

Askerlik sorgulama işlemi yapmak isteyenin izleyeceği yol; https://www.turkiye.gov.tr/sevk-edilecek-egitim-merkezi adresine giderek ve yine araç sorgulama kapsamında olduğu gibi TC Kimlik numarası ve şifresini kullanmaktan geçmektedir. Bu şekilde askerlik bilgilerini öğrenebilir, güncelliğini sorgulayabilir ya da askerlik ile ilişkisinin kesildiğine dair bir belge bile yazdırabilir hale gelmektedir.

E-devlet kullanılarak yapılan sorgulama işlemleri aksine, abd vize sorgulama işlemi yapmak istiyorsanız, bu kez danışmanız gereken adresin http://turkish.turkey.usembassy.gov/ olması gerekmektedir. Her türlü vize, duyuru ve güncel bilgileri bulabileceğiniz site yardımıyla yapmış olduğunuz vize başvurusunu sorgulayabilir ve güncel bilgilere ulaşabilirsiniz. Sorgulama ve sorgulanacak kuruma göre değişiklik gösteren işlemler bu şekilde sıralanmaktadır.

Bir Cevap Yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi