Aile Hekimi Sorgulaması Yapmak İçin Gerekenler

Aile Hekimi Sorgulaması Yapmak İçin Gerekenler

 

Devletin sunmuş olduğu bir çok sağlık hizmeti bulunmakla birlikte, bunlardan hayatı kolaylaştıran ve vatandaşa dijital bilgi akışı sağlayanların başında hiç kuşkusuz aile hekimliği sorgulama sistemi gelmektedir. Hastaya aile hekimi konusunda bilgi veren dijital platformlar, yasal olan bazı dijital sistemler ile sorgulanmak sureti  ile hizmet vermektedir. Bu yasal sistemler arasında E-devlet platformu ve Sağlık Bakanlığı’nın hizmete sunmuş olduğu bir İnternet uygulaması mevcut olmakla birlikte, ikisinin çalışma prensibi de aynı kabul edilmektedir.

E-devlet kullanarak aile hekimi sorgulama işlemi gerçekleştirmek isteyen vatandaşın, öncelikle en yakın PTT şubesinden bir E-devlet şifresi edinmesi ve TC Kimlik numarasını da birlikte kullanarak https://www.turkiye.gov.tr/aile-hekim-bilgisi isimli adrese ulaşması beklenmektedir. Ardından kolay bir şekilde aile hekimini öğrenmekte ve gerekli bilgileri anında almaktadır.

İkinci bir yasal uygulama olan ve vatandaşın hizmetine açılmış http://sbu.saglik.gov.tr/sbahbs/ adresi ile de aile hekimi sorgulaması yapmak mümkündür. İlgili yerlere; TC Kimlik numarası, anne adı, baba adı doğum tarihi ve sayfada görünen güvenlik kodu yazılarak sorgulama tamamlanmaktadır.

Bir Cevap Yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi