2022 Sayılı Kanuna Göre Yaşlılık Aylığı Sorgulama

2022 SAYILI KANUNA GÖRE YAŞLILIK AYLIĞI SORGULAMA

1/7/1976 Tarihli 2022 sayılı yasa değişikliği ile 65 yaşını dolduran, muhtaç halde,  güçsüz,  kimsesiz Türkiye Cumhuriyet Vatandaşlarına, muhtaçlık sınırı tespit edilen gösterge rakamına göre memuriyet maaş kat sayısının çarpılması sonucu hesaplanan,  bir ailede kişi başı aylık gelirin 115 TL’den aşağı olanlara verilen maaştır. Başka bir adı yaşlılık maaşıdır. 2022 sayılı kanuna göre aylık sorgulama yaparak yaşlılık maaşı hakkında daha fazla bilgi alabiliriz.

65 yaşını doldurduğu halde kendisine bakamayacak durumda ve çocuklarının geliri olduğu halde kendisine bakmayan ve yaşlılık maaşı bağlanması isteyen birisinin talebi, çocuklarının geliri olduğu gerekçesiyle 2022 sayılı kanun kapsamı dışındadır. 2022 sayılı kanuna göre aylık sorgulama işlemini herhangi bir arama motoruna 2022 maaş sorgulama tc no ile yazıp, çıkan sonuçların gov.tr uzantılı olan devlet sitelerinden birisini ziyaret ederek yapabiliriz.

Özürlülük dereceniz % 70’in üzerindeyse, annenizin ya da babanızın sosyal güvencesinden faydalanıyorsanız,   2022 maaş sorgulama tc ile yazıp elektronik platformda bu tarz bütün resmi ya da gayri resmi bilgileri, ne kadar araştırsanız da, özürlülük dereceniz nedeni ile sosyal güvencesinden yararlandığınız kişinin bakma yükümlülüğünde olduğunuzdan, özürlü maaşı talebiniz olumsuz sonuçlanacaktır.  Kaynak kecioren.gov.tr

Bir Cevap Yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi