ODTÜ Alan Adı ve Sorgulama Servisleri

ODTÜ Alan Adı  ve Sorgulama Servisleri

 

Alan adı servisleri ve alan adı sorgulama scripti çerçevesinde hizmetler sunan, kullanıcı dostu ve aynı zamanda popüler hale gelen dijital sistemler, anında sorgulama işlemleri ile sıklıkla tercih edilmektedir. Bir çok alan adı sorgulama hizmeti olsa da, temel olarak yaptıkları sorgulama işlemleri İnternet kapsamında alan adı sorgulaması yapmak ve kullanıcıya, alanın birinin üzerine kayıtlı olup olmadığı, kayıtlı ise kime ait olduğu konusunda bilgi vermek şeklinde gerçekleşmektedir.

Alan adı sorgulaması scripti php şeklinde yapılacak aramalar sonucu yönlendirilecek olan siteler yardımı ile bu sorgulamalar kısa bir sürede sonuca ulaşmaktadır. Aralarında ODTÜ’nün de bulunduğu ve https://bidb.metu.edu.tr/663-odtu-alan-adi-servisi adresi üzerinden sorgulama hizmeti sağlayan bir sistem de bulunmaktadır. Bu sistem sayesinde de diğerlerinde olduğu gibi, alan adı sorgulamasına dair kapsamlı bilgiler bulunmakta ve sorgulama yapılmaktadır.

Bu bağlamda sorgulama hizmeti almak isteyen ve alan adı konusunda soruları olan kişilerin, alan adı sorgulama ODTÜ şeklinde detaylı bir araştırma yaparak ya da yukarıdaki site yardımı ile sorgulama yaparak, gerekli bilgilere ulaşması mümkün olmaktadır.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi