Güncel Sorgulamalar

GÜNCEL SORGULAMALAR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı olan Sosyal Güvenlik Kurumu ile Türkiye İş Kurumu bünyesinde kurulan 170 ihbar Sorgulama Hattı adı altında telefonla hizmet verme ve çözümleme birimi kurulmuştur. Hizmet verdiği konular; çalışanların, çalışmakta veya ayrılmış olduğu işyeriyle ilgili yıllık izin, özel istihdam, mobbing, askerlik borçlanması, hizmet dökümü, kıdem tazminatı ve diğer konularda yardımcı olduğu gibi, kurumsal ya da özel kimliğe sahip işyerlerinde haksız kazanç, izinsiz giriş çıkış, gibi yasalarla desteklenmiş ve uyulması zorunlu olan kurallara aykırı hareket eden işletmeler hakkında öneri, eleştiri, şikayet ve başvurulardır.

Genel Sağlık Sigortası iptal edilenleri SGK resen 60/g kapsamına alarak Genel Sağlık Sigortalı kapsamına alır. Bu durumda size gönderilecek olan tebligatın elinize ulaşmasından sonraki bir ay içerisinde GSS testi yaptırıp borcunuzu öğrenmeniz gerekmektedir. Bu kapsamda borç miktarını öğrenmek için internetten 60/g sigortalısı borç sorgulama şeklinde arama yaparak resmi kaynaklardan borç miktarı öğrenilebilir.

Elektronik ortam aramalarınız sonuç vermemesi ihtimaline binaen 118’li telefon hatlarından da arama yapabilir ve gerekli bilgileri öğrenebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken SGK ile anlaşmalı olan 118’li hattı tespit ederek, numarayı çevirdikten sonra 60g isteğe bağlı sigorta borç sorgulama yapmak istediğiniz söylediğiniz takdirde gerekli güvenlik aşamalarından sonra müşteri temsilcisi öğrenmek istediğiniz konu hakkında size gerekli bilgiyi verecektir.

Bir Cevap Yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi