Araç Vergi Sorgulama Plakadan

Araç Vergi Sorgulama Plakadan

Türkiye’de kurumsal devlet yapısı bir merkezi sistem altında toplanmış ve bu servere e devlet denmiştir. Bu sistem üzerinden aracınıza ait vergi borcu bilgilerinizi intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.jsp?page=IVD_MTV_SORGU araç vergi sorgulama plakayla işlemini yapabilirsiniz.

E devlet, devletin kurumsal yapısını oluşturan web siteleri platformunu meydana getiren ağın birleştirildiği yerdir. Aynı sorgulama işlemini e devlete TC kimlik numaranız ve şifreniz ile girdiğinizde, www.turkiye.gov.tr adresi gösteren link üzerinden,  araç vergi sorgulama plakaya göre yapmak istediğinizde E devlet sizi gelirler daire başkanlığının linkine yönlendirecektir.

www.intvd.gib.gov.tr adresinden gelirler vergi dairesi başkanlığının linkine girmek sureti ile araç vergi sorgulama plakadan, açılan ekranda Plaka, Özel plaka, Tc kimlik veya vergi kimlik numarası, Tescil tarihi bilgilerinin doldurulduğu ekran açılır. Eğer araç ticari ise plakayı özel plaka kısmına yazarsınız. TC kimlik no yerine vergi no yazılır. Tescil tarihi kısmına aracın ruhsat üzerindeki tescil tarihi yazılır. Eğer satış tamamlanmış ise noter tescil tarihi veya aracın piyasaya çıkış tescil tarihi yazılır.

 

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi