Araç Sorgulama

ARAÇ SORGULAMA

 

Araç alım satımı yaparken, bilindiği gibi alınacak ya da satılacak araçların herhangi bir borcu olmaması gerekmektedir. Alım satım yapılmasa da araçların unutulmuş ve bu nedenle birikmiş herhangi bir borcu olup olmadığı da kolaylıkla öğrenilebilmektedir. Günümüzde bu işlemin yapılması için veriler birçok hizmet vardır. Araç sorgulama mesajla yapıldığı gibi internet ortamında da sorgulama işlemleri yapılabilmektedir.

Trafikte seyrederken yapılan bir hata, örneğin bir kırmızı ışık ihlali bir ceza kesilmesine  neden olmakta ve genel olarak sürücü bunun farkında olmamaktadır. Bu cezalar ödenmediğinde katlanarak artmaktadır. Sorgulama işlemlerine kolaylık sağlayan telefon servislerinin mesaj hizmetleri ile araç bilgileri dakikalar içinde öğrenilmektedir. Araç sahipleri; araç sorgulama msj no olan OTOKONTROL 5664  servisine plaka numaralarını göndererek, araçlarıyla ilgili tüm bilgilere ulaşabilmektedir.

Cep telefonu kullanıcıları; Sigorta Bilgi Merkezi’nin oluşturduğu bu sistemle, araçların trafik poliçe bilgileri, varsa kaza tutanakları, hasar geçmişleri ve borç bilgilerine ulaşabilirler. Araç sorgulama mesaj Avea ile yapılır mı diye sorulacak olursa; SBM Turkcell, Avea ve Vodafone firmalarıyla anlaşma yaparak, araç sahiplerinin kolayca bilgilerini öğrenmelerini sağlamıştır.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi