Araç Rehin Sorgulama İşlemleri ve Gerekenler

Araç Rehin Sorgulama İşlemleri ve Gerekenler

 

Vatandaş, kimi zaman mal varlığı arasından bazılarını, belli bir iş için rehin göstermektedir. Bunların arasında araç rehinleri de gelmektedir. Aracını rehin olarak gösteren kişi sonrasında aracıyla ilgili rehin bilgilerine ulaşmak adına araç rehin sorgulama trafik başlığı altında işlemler yaparak güncel bilgilere ulaşmaktadır.

Araç rehin sorgulama plaka ile yapılan bu tarz sorgulama işlemleri kişiye aracı ile ilgiyi detayları sunarak bilgi vermektedir. E-devlet kullanılarak kolay bir şekilde yapılan rehin sorgulama işlemleri için öncelikle bir  E-devlet şifresi edinmek gerekmektedir. En yakın PTT şubesi aracılığı ile edinilecek şifre sonrası, TC Kimlik numarası da kullanılarak sisteme giriş yapılmaktadır. Adres olarak https://www.turkiye.gov.tr/arac-sorgulama sayfasının kullanıldığı site ile sorgulama işlemi gerçekleşmektedir.

E-devlet sistemini kullanarak araç rehin sorgulama plakadan şeklindeki işlemlerini gerçekleştirmek isteyenler sisteme şifreleri ve kimlik numaraları ile girerek, sorgulama işlemini yapmakta ve rehin durumda olan araçları ile son ve güncel olan bilgilere ulaşmaktadırlar. Yeni araç alanların da, aldıkları araca dair rehin durumu olup olmadığını, gerekli bilgileri girerek buradan öğrenmektedir.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi