Ales Sorgulama

ALES SORGULAMA

 

ALES; Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’nın kısaltılmış halidir.  ALES sadece doktora eğitimi için verilmesi gereken bir sınav değil, yüksek öğrenim okullarında öğretim görevlisi, araştırmacı, eğitmen ve çeşitli eğitim  konularında planlama kadrolarına açıktan ya da öğretim görevlisi dışındaki kadrolardan nakil yoluyla atanabilmek için verilmesi gereken bir sınavdır. Sınav sonuçları bir belge ile adaylara duyurulduğu gibi  internet ortamında https://sonuc.osym.gov.tr/  adresinden ALES sorgulama yaparak sonuçlara ulaşabilmektedir.

ALES; yılda iki kez ÖSYM tarafından, ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde yapılır.  Oldukça önemli olan bu sınavdan alınan puanlarınız ne kadar yüksekse, yüksek lisans başvurunuzun onaylanması şansı o kadar yüksek olur. ALES; aynı zamanda yurt dışında lisansüstü eğitim göreceklerin de girmesi gereken bir sınavdır. ALES yer sorgulama yapmak için, yani sınava gireceğiniz yeri öğrenmek için, https://ais.osym.gov.tr/ adresindeki ÖSYM aday işlemleri sistemine giriş yapmanız yeterlidir.

ALES sınavlarının 2002 yılına kadar sorgulaması yapılabilmektedir. Örneğin ALES sorugulama 2010 yılı için yapılmak istenirse; https://sonuc.osym.gov.tr/ adresindeki sonuç yılı sekmesinden 2010 yılını seçmekle, o yıla ait sonuçlara ulaşılabilir.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi