Ales Sonuç Öğrenme 2011

Ales Sonuç Öğrenme 2011

 

Kısaca ALES denen sınav Yüksek Öğretim Kurumuna bağlı Yüksek Öğrenci Seçme ve Yerleştirme sınav merkezince yapıla, Lisans ve doktora programlarında okumak için dört yıllık eğitimi tamamlamış fakülte mezunlarının girmek zorunda olduğu sınavdır. Bu sınav ilkbahar ve sonbahar dönemi olarak senede iki kez düzenlenir. Sınavda aldığınız puanların türlerine göre Üniversite kariyeri yapmak isteyen okutman, uzman, öğretim görevlisi, öğretim üyesi olmak veya doktora yapmak üzere üniversitelerin açtığı sınavlara girişte değerlendirilir. ÖSYM nin sonuç bildirdiği linki olan  www.sonuc.osym.gov.tr adresinden ales sonuç öğrenme 2011 yılına ait sonuçları alabilirsiniz.

ALES sınavına başvuru işlemlerini 3 farklı şekilde olabilir. İnternet üzerinden, Başvuru Merkezlerine bizzat gidilip veya Posta ile yapmak gerekir. Yıl içinde başvuru işlemini tamamlamış ve sınav başvuru ücretini yatırmış adaylar sınava girecekleri yeri örneğin ales sonuç öğrenme 2011 ilkbahar yılı için www.osym.gov.tr  adresinden girerek alabilirler.

2011 yılında girdiğiniz sınavın sonucunu tekrar almak ales sonuç öğrenme 2011 sonbahar işlemini www.basvuru.osym.gov.tr  adresinden alabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi