Ales Sınav Yeri Sorgulama 2013

Ales Sınav Yeri Sorgulama 2013

 

Kısa adı ALES olan Yüksek Öğrenci seçme ve yerleştirme sınav merkezi tarafından yapılan, Lisans ve doktora yapmak için dört yıllık eğitim veren fakülte mezunlarının katıldığı sınavdır. Bu sınav ilkbahar ve sonbahar dönemi olarak senede iki kez yapılır. Sınavda alınan puanlara göre okutman, uzman, öğretim görevlisi, öğretim üyesi olmak veya doktora yapmak üzere üniversitelerin açtığı sınavlara girilir. ÖSYM nin sınav ilan linki olan www.osym.gov.tr adresinden ales sınav yeri sorgulama 2011 sonbahar dönemi bilgilerini alabilir dökümünü çıkartabilirsiniz.

ALES sınavına başvuru işlemleri şöyle yapılır. İnternet üzerinden, Başvuru Merkezlerine giderek veya Posta ile yapılmaktadır. Sınava girmek için harcını yatırmış ve evraklarını sınav merkezine teslim etmiş bir aday sınava gireceği yeri öğrenmek için ales sınav yeri sorgulama 2012 sonbahar dönemi www.osym.gov.tr adresinden yapabilir ve belgeyi çıktı olarak alabilir.

Son iki yılın sınav sonucuna göre müracaat yapılabildiğinden sınav yerinizi ales sınav yeri sorgulama 2013 sonbahar www.osym.gov.tr adresinin sınav yeri bilgisi bölümünden alabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi