Ales Puan Sorgulama 2013

Ales Puan Sorgulama 2013

ALES Yüksek Öğretim Kurumuna bağlı Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezince yapılan Yüksek Lisans ve Doktora sınavlarına girebilmek isteyen Lisans mezunu adayların girmek zorunda olduğu sınavın ismidir. Sınav her yıl iki defa İlkbahar ve Sonbahar dönemi olarak yapılır. Sınavda aldığınız puan türüne göre üniversitelerde okutman, uzman, öğretim görevlisi, öğretim üyesi olmak veya doktora yapmak için üniversitelerin kendi içinde açılan sınavlara girilmektedir. Puan sorgulama ÖSYM resmi linki olan  www.osym.gov.tr  adresinden bütün puan çeşitlerinizi ales puan sorgulama 2013 yılı için görürsünüz.

ALES sınavına başvuru işlemleri üç farklı yol izlenerek yapılabilir. İnternet üzerinden online olarak ki bunun için sınav merkezinden önceden şifre almanız şarttır, Başvuru Merkezlerine giderek veya Posta ile başvuru yapılabilir. Sınava girmiş ve doğru ve yanlış cevap adedini bilen ales puan hesaplama motoru 2013 sonbahar dönemi hesaplaması  www.sorubak.com/alespuanhesaplama.php adresinden hesaplayabilir. Puan hesaplama motorları sınav kitapçığı başlıkları olan sözel ve sayısal bölümün sorularına verdiğiniz toplam doğru ve yanlışları girdiğinizde puan türlerine göre hesaplama yapar.

Son iki yılın sınav sonucuna göre Yüksek Lisans veya Doktora müracaatı yapılabilir. Sonuçlarını öğrenmek ve müracaat edeceği puan türlerine göre bilgi almak için ales puan öğrenme 2013 www.osym.gov.tr  adresinden yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi