Ales Puan Hesaplama 2013 Ösym

Ales Puan Hesaplama 2013 ÖSYM

ALES bütün üniversitelerin bağlı olduğu kurum olan Yüksek Öğretim Kurumunun sınavlarını yapan Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılmakta olan Yüksek Lisans ve Doktora sınavlarına öncesinde istenen Lisans mezunu adayların girmesi zorunlu olan sınavdır. Sınav her yıl iki kez İlkbahar ve Sonbahar dönemi adında yapılır. Sınavda eşit ağırlıklı, fen ve matematik olmak üzere üç çeşit puan türüne göre puan alınır. Bu puanlar ile üniversitelerde okutman, uzman, öğretim görevlisi, öğretim üyesi sınavına giriş veya doktora yapmak için üniversitelerin açtığı kendi özel sınavlarına girmek için gereklidir. Puan sorgulama ÖSYM resmi linki olan  www.osym.gov.tr  adresinden bütün puan çeşitlerinizi ales puanı öğrenme2013yılı için görürüp öğrenebilir çıktı alabilirsiniz.

ALES sınavına başvuru işlemini, internet üzerinden online ki bunun için ÖSYM merkezine bizzat gidip şifre almanız gerekir, Başvuru Merkezlerine şahsen giderek veya Posta ile başvuru yapılmaktadır. Sınava girmiş girdiği döneme ait sınav sonucunu öğrenmek isteyen aday sözgelimi ales puan sorgulama 2013 dönemi bilgilerini görmek isterse  www.osym.gov.tr  adresine gidip işlemini kolayca yapabilir.

Girilen son iki yılın sınav sonucuna göre Yüksek Lisans veya Doktora müracaatı yapılabilir. Sonuçlarını öğrenmek ve müracaat edeceği puan türlerine göre hesaplamak için ales puan hesaplama 2013 ösym  www.sorubak.com/alespuanhesaplama.php adresinden yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi