Ales Puan Hesaplama 2012

Ales Puan Hesaplama 2012

Kısa adı ALES olan Yüksek Öğrenci seçme ve yerleştirme sınav merkezi tarafından yapılan, Lisans ve doktora yapmak için dört yıllık eğitim veren fakülte mezunlarının girdiği bir sınavdır. Bu sınav ilkbahar ve sonbahar dönemi olarak senede iki kez yapılır. Sınavda alınan puanlara göre okutman, uzman, öğretim görevlisi, öğretim üyesi olmak veya doktora yapmak üzere üniversitelerin açtığı sınavlara girilir. ÖSYM nin sınav ilan linki olan www.sonuc.osym.gov.tr adresinden ales puan öğrenme 2012 yılına ait sonuçları alabilirsiniz.

ALES sınavına başvuru işlemleri üç yol ile yapılır. İnternet üzerinden, Başvuru Merkezlerine giderek veya Posta ile yapılmaktadır. Sınava girmiş ve doğru ve yanlış cevap adedini bilen aday ales puan hesaplama 2012 yılı hesaplaması için www.sorubak.com/alespuanhesaplama.php adresinden yapabilir. Puan hesaplama motorları sınavı oluşturan sözel ve sayısal bölümün her ikisinden ikişer bölüme verdiği doğru ve yanlış cevapları kutucuğa girer.

Son iki yılın sınav sonucuna göre müracaat yapılabildiğinden sonuçlarını öğrenmek için ales puan sonuçları 2012 işlemini www.sonuc.osym.gov.tr  adresinin sonuç öğrenme bölümündeki sınavın yılı ve sınavın kutularını doldurup sorgula diyerek öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi