Ales Puan Hesaplama 2012 İlkbahar

Ales Puan Hesaplama 2012 İlkbahar

ALES YÖK yani Yüksek Öğretim Kurumunun ÖSYM Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafımdan yapılan Yüksek Lisans ve Doktora programlarına girmek isteyen Lisans mezunlarının girdiği sınava denir. Sınav senede iki defa İlkbahar ve Sonbahar döneminde yapılır. Sınavda aldığınız sonuca göre üniversitelerin okutman, uzman, öğretim görevlisi, öğretim üyesi bölümlerine veya doktora yapmak için üniversiteler tarafından açılan sınavlara girilir. ÖSYM nin sınav ilan linki olan www.sonuc.osym.gov.tr adresinden ales 2012 sonuç sorgulama yılına ait sonuçları alabilirsiniz.

ALES sınavına başvuru işlemleri üç şekilde yapılır. İnternet üzerinden online başvuru, Başvuru Merkezlerine giderek başvuru veya Posta ile başvuru yapılmaktadır. Sınava girmiş ve doğru ve yanlış cevap adedini bilen aday ales puan hesaplama 2012 motoru yılı hesaplaması yapacak aday www.sorubak.com/alespuanhesaplama.php adresinden hesaplayabilir. Puan hesaplama motorları sınavı oluşturan sözel ve sayısal bölümün her ikisinden ikişer bölüme verdiği doğru ve yanlış cevapları kutucuğa girerek hesapla butonuna bastığınızda hesaplanır.

Son iki yılın sınav sonucuna göre Yüksek Lisans veya Doktora müracaatı yapılabildiğinden sonuçlarını öğrenmek ve puan hesaplamak için ales puan hesaplama 2012 ilkbahar www.sorubak.com/alespuanhesaplama.php adresinden yapabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi