Ales Önceki Yılların Sonuçlarını Sorgulama

ALES ÖNCEKİ YILLARIN SONUÇLARINI SORGULAMA

 

ALES; yani Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Sınavı, ÖSYM tarafınan her yıl ilkbahar ve sonbahar olmak üzere, iki kez yapılan bir sınavdır. Sınav sonuçları adaylara, başvurularında talep edildiğinde verilmek üzere,  sınav sonuç belgesiyle duyurulmaktadır. Önceki yıllar için, örneğin ALES sorgulama 2011 yılı sonuçlarına  https://sonuc.osym.gov.tr/  adresinden ulaşabilirsiniz.

ALES, yüksek öğrenim kurumlarına akademik personel olarak atanma ve yüksek lisans  eğitimi alabilmek için girildiği gibi yurt dışında yüksek lisans yapmak isteyenlerin de girmesi gereken önemli bir sınavdır.   ALES sınavlarının önceki yılların da soru kitapçıkları ve cevap anahtarlarına ulaşmak da mümkündür. Örneğin ALES sorgulama 2012  yılı sınav soru kitapçığı ve cevap anahtarı için; http://www.osym.gov.tr/belge/1-13459/2012-ales-ilkbahar-donemi-soru-kitapcigi-ile-cevap-anah-.html  adresine bakabilirsiniz.

Akademik kadrolara açıktan ya da eğitim görevlisi dışı personel  olarak atanabilmek için belirli bir yüzdenin üstünde puan alabilenlerin kabul edilme şansları yüksektir. Bu nedenle önceki yılların sorularını inceleyerek yeni dönemde gireceğiniz sınava daha etkin olarak hazırlanabilirsiniz. Yine ALES sorgulama 2013 yılı ilkbahar sonuçları için de; http://www.osym.gov.tr/dosya/1-69210/h/ales2013ilkbahartemelsorukitapcigi.pdf  ve https://sonuc.osym.gov.tr/   adreslerinden ulaşmak mümkün.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi