Ales 2013 İlkbahar Sonuç Sorgulama

Ales 2013 İlkbahar Sonuç Sorgulama

ALES bütün üniversitelerin bağlı olduğu Yüksek Öğretim Kurumunca Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezinin yaptığı Yüksek Lisans ve Doktora sınavlarına girmeden önce istenen Lisans mezunu adayların girmek zorunluluğu olan sınavın ismidir. Sınav her yıl iki kez İlkbahar ve Sonbahar döneminde yapılır. Sınavda eşit ağırlıklı, fen ve matematik olmak üzere üç çeşit puan türüne göre alınan puanlar ile üniversitelerde okutman, uzman, öğretim görevlisi, öğretim üyesi olmak veya doktora yapmak için üniversitelerin açtığı sınavlara girilmek içindir. Puan sorgulama ÖSYM resmi linki olan  www.osym.gov.tr  adresinden bütün puan çeşitlerinizi ales 2013 ilkbahar sonuç sorgulama yılı için görürsünüz.

ALES sınavına başvuru işlemini üç farklı yol izlenerek yapılabilirsiniz. İnternet üzerinden online ki bunun için ÖSYM merkezine gidip şifre almanız gerekir, Başvuru Merkezlerine giderek veya Posta ile başvuru yapılmaktadır. Sınava girmiş ve doğru ve yanlış cevap sayısını bilen ales puan hesaplama motoru 2013 ilkbahar dönemi hesaplaması yapmak isteyen kişi ilgili linke girip www.sorubak.com/alespuanhesaplama.php  hesaplama işlemini kolayca yapabilir. Puan hesaplama motorları sınav kitapçığı başlıkları olan sözel ve sayısal bölümün sorularına verdiğiniz toplam doğru ve yanlışları girdiğinizde puan türlerine göre hesaplanır.

Son iki yılın sınav sonucuna göre Yüksek Lisans veya Doktora müracaatı yapılabilir. Sonuçlarını öğrenmek ve müracaat edeceği puan türlerine göre hesaplamak için ales puan hesaplama 2013 www.sorubak.com/alespuanhesaplama.php adresinden yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi